Obecnie, fotowoltaika jest największym Odnawialnym Źródłem Energii w Polsce. Według oficjalnych danych (źródło: Agencja Rynku Energii), w naszym kraju mamy zainstalowane około 8,7 GW mocy pochodzącej z fotowoltaiki. Biorąc pod uwagę cały system elektroenergetyczny i produkcji energii elektrycznej, łączna moc zainstalowana wynosi około 57 GW, a moc wszystkich Odnawialnych Źródeł Energii to już 18 GW. Tak duży wzrost udziału OZE zawdzięczamy przede wszystkim dynamicznemu rozwojowi instalacji prosumenckich, których w ostatnim roku przybyło ponad dwukrotnie.

  Likwidacja systemu opustów (ang. net-metering), który zakończył się oficjalnie 31 marca 2022 roku, tylko przyspieszył montaż instalacji fotowoltaicznych przez osoby prywatne. Większość z nas obawia się nowego systemu rozliczeń (ang. net-billing), który bazuje na rozliczeniu kwotowym, a nie jak dotychczas na ilościowym.

  Nowy system rozliczeniowy na pewno jest trudniejszy do obliczenia okresu zwrotu i zysków po montażu instalacji fotowoltaicznej. Mimo wszystko, ze względu na rosnące ceny energii, system ten nadal pozwala nam zaoszczędzić na kosztach. Decydując się na instalację fotowoltaiczną powinniśmy również pamiętać, że zmieniamy pochodzenie naszej energii, na źródło ekologiczne poprawiające jakość środowiska naturalnego.

  W celu maksymalnego wykorzystania energii elektrycznej pochodzącej z fotowoltaiki, w nowym systemie rozliczeń będziemy musieli zmaksymalizować naszą autokonsumpcję (bezpośrednie wykorzystanie energii elektrycznej przez urządzenia podczas produkcji jej przez instalację PV). Aby to osiągnąć, każda instalacja PV wymaga indywidualnego podejścia i zaprojektowania. Jako firma, w swojej ofercie posiadamy szeroką gamę rozwiązań, które pozwolą osiągnąć najlepszy wynik autokonsumpcji. Między innymi, są to:

  • magazyny energii;
  • magazyny ciepła;
  • systemy zarządzania energią itp.

  Zmiana przepisów ma mniejszy wpływ przy obliczaniu opłacalności montażu instalacji fotowoltaicznej dla firm. W większości przypadków, firmowe profile zużycia energii odpowiadają profilom produkcji energii przez fotowoltaikę, co sprawia że bardzo mała część energii jest odprowadzana do sieci.

  Impulsem zwiększającym opłacalność instalacji dla osób prywatnych, ma być nowa odsłona programu dofinansować Mój Prąd 4.0, do którego wnioski można składać od 15 kwietnia 2022 roku za pośrednictwem strony – www.mojprad.gov.pl

  Zapraszamy do kontaktu wszystkich zainteresowanych Odnawialnymi Źródłami Energii.

  kontakt@eco-grid.pl

  +48 602 800 186

  Author

  Ecogrid

  Robię to co lubię, nigdy na siłę.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *